Բանկի կանոնադրական կապիտալը կազմում է 31,578,015,520 ՀՀ դրամ: Այն ներառում է 12,119,719 սովորական բաժնետոմս, յուրաքանչյուրը 2,080 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով և 424,600 արտոնյալ բաժնետոմս, յուրաքանչյուրը 15,000 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով:
Բանկի թողարկված բաժնետոմսերի մասին.
«ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ կատարել է բաժնետոմսերի 24 թողարկում:
Բանկն ունի 7,458 բաժնետեր
Բանկի բաժնետոմսերի գնանշման վերաբերյալ` «ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ֆՈՆԴԱՅԻՆ ԲՈՐՍԱ» ԲԲԸ
Բաժնետոմսերի ռեեստրը վարվում է Հայաստանի Կենտրոնական դեպոզիտարիայի կողմից.
Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիա ԲԲԸ,
ՀՀ, Երևան 0010, Վազգեն Սարգսյան 26/1, Էրեբունի Պլազա բիզնես կենտրոն, 5-րդ հարկ
Հեռ.+374 60 61 55 55 լրաց. 111, +374 60 61 55 55 լրաց. 126,
Ֆաքս.+374 10 543 321 լրաց. 136:
Վճարված շահաբաժինների մասին.
Բանկը սովորական բաժնետոմսերի դիմաց տարեկան արդյունքներով վճարել է հետևյալ չափերի շահաբաժիններ.
1992թ - 175%,
1993թ - 200%,
1994թ - 500%,
1995թ.-2001թ շահույթը բաժնետերերի ժողովի որոշմամբ ուղղվել է բանկի զարգացմանը,
2002թ - 6%,
2003թ - 8%,
2004թ. - 10%,
2005թ. - 11%,
2006թ. - 12%,
2007թ. - 12%,
2008թ. - 10%,
2009թ. - 7%,
2010թ. - 9%,
2011թ. - 9%,
2012թ. - շահույթը բաժնետերերի ժողովի որոշմամբ ուղղվել է բանկի զարգացմանը,
2013թ. - շահույթը բաժնետերերի ժողովի որոշմամբ ուղղվել է բանկի զարգացմանը,
2014թ. - 7%,
2015թ. -14%,
2016թ. - 8%,
2017թ.- մեկ բաժնետոմսին 150 ՀՀ դրամ,
2018թ.- մեկ բաժնետոմսին 150 ՀՀ դրամ,
2019թ.- մեկ բաժնետոմսին 200 ՀՀ դրամ,
2020թ.- մեկ բաժնետոմսին 200 ՀՀ դրամ,
2021թ.- մեկ բաժնետոմսին 250 ՀՀ դրամ,
2022թ.- մեկ բաժնետոմսին 30 ՀՀ դրամ
(2023թ. ապրիլի 21-ին Բանկի բաժնետերերի հեռակա քվեարկությամբ արտահերթ ժողովում որոշվել է իրականացնել Բանկի սովորական բաժնետոմսերի բաժանում՝ 1 բաժնետոմսը 5 բաժնետոմս համամասնությամբ, որի արդյունքում, 1 բաժնետոմսի անվանական արժեքը նվազեցվել է 5 անգամ՝ 10,400 դրամից հասնելով 2080 ՀՀ դրամ: Արդյունքում նախորդող տարիների շահաբաժինների հետ համեմատություն դիտարկելու համար անհրաժեշտ կլինի վճարված շահաբաժինները (սկսած 2022թ-ից) բազամապատկել 5-ով (Օրինակ` 2022թ-ին վճարված 30 դրամը շահաբաժինը համարժեք է նախկին 150 դրամին))
2023թ.- մեկ բաժնետոմսին 40 ՀՀ դրամ
2024թ.- մեկ բաժնետոմսին 50 ՀՀ դրամ
Բանկի շահաբաժինների վճարման քաղաքականությունը բխում է հետևյալ մոտեցումից՝ առավելագույնս հաշվի առնել բանկի բաժնետերերի պահանջները, ապահովել բանկի արդյունավետ զարգացումը, որը նպաստելու է բաժնետերերի շահերին:
Շահաբաժինների վճարման կարգը
Շահաբաժինների վճարման որոշումները
«Հայէկոնոմբանկ» ԲԲԸ յուրաքանչյուր մասնակից համաձայն «Բանկերի և բանկային գործունեության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 43-րդ հոդվածի 4-րդ մասի իրավունք ունի ստանալու բանկի վերջին տարեկան հաշվետվության և արտաքին աուդիտի եզրակացության պատճենները:
Բանկի տեղաբաշխված քվեարկող բաժնետոմսերի (բաժնեմասերի, փայերի) 2%-ին և ավելիին տիրապետող յուրաքանչյուր մասնակից իրավունք ունի ստանալու «Բանկերի և բանկային գործունեության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 43-րդ հոդվածի 4-րդ և 5-րդ մասերով սահմանված տեղեկությունները: Օրենքը կարող եք գտնել հետևյալ հղմամբ:
Վերոնշյալ տեղեկությունները բանկը տրամադրում է ԱՆՎՃԱՐ՝ մասնակցի գրավոր դիմումը ստանալուց երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում: Գրավոր դիմումը կարող է ներկայացվել հետևյալ ձևերով. առձեռն` բանկի գլխամասային գրասենյակում, ցանկացած մասնաճյուղում կամ ներկայացուցչությունում, էլեկտրոնային հասցեով` bank@aeb.am կամ փոստով` «Հայէկոնոմբանկ» ԲԲԸ 0002, ք․ Երևան, Ամիրյան 23/1 հասցեով:

The statutory capital of the bank amounts to AMD 31,578,015,520 It includes 12,119,719 common shares with a nominal value of AMD 2,080 each and 424,600 preference shares with a nominal value of AMD 15,000 each.
Information on issued shares of the Bank.
ARMECONOMBANK OJSC has issued 24 shares.
The bank has 7,458 shareholders
Pricing of the Bank's shares: Armenian Securities Exchange.
The share register is run by the Central Depository of Armenia.
The Central Depository of Armenia OIC,
26/1 Vazgen Sargsyan str., 5th floor, Erebuni Plaza Business Centre, Yerevan 0010, Armenia
Tel: +374 60 61 55 55, more info 111, +374 60 61 55 55 more info 126
Fax:+374 10 543  321 more info 136
On the paid dividends
Based on the annual results, the Bank, against the common shares, paid dividends in the sizes mentioned below.
1992 - 175%,
1993 - 200%,
1994 - 500%,
1995-2001 Pursuant to the resolution of Shareholders’ Meeting the profit was directed to the development of the Bank
2002 - 6%,
2003 - 8%,
2004 - 10%,
2005 - 11%,
2006 - 12%,
2007 - 12%,
2008 - 10%,
2009 - 7%,
2010 - 9%,
2011- 9%,
2012 - Pursuant to the resolution of Shareholders’ Meeting the profit was directed to the development of the Bank
2013 - Pursuant to the resolution of Shareholders’ Meeting the profit was directed to the development of the Bank
2014 - 7%,
2015 -14%,
2016 - 8%,
2017- AMD 150 per share,
2018- AMD 150 per share,
2019 – AMD 200 per share,
2020 – AMD 200 per share ,
2021 – AMD 250 per share ,
2022 – AMD 30 per share
(On 21 April 2023, the extraordinary meeting of the Bank’s shareholders resolved to split the Bank's ordinary shares at the ratio of 1-into-5. As a result, the nominal value of 1 share decreased 5 times, from AMD 10,400 to AMD 2,080. Therefore, to compare the dividends before and after the split, it will be necessary to multiply the dividends paid (starting from 2022) by 5 (for example, AMD 30 dividend paid in 2022 is equivalent to AMD 150 paid in the preceding years).The Bank’s policy on the payment of dividends proceeds from the following approach: to pay serious attention to the requirements of the Bank’s shareholders, to ensure the efficient development of the bank, which will contribute to the shareholders’ benefits).
2023 - AMD 40 per share
2024 - AMD 50 per share
The bank's dividend payment policy is grounded in the following approach: taking maximum consideration of the demands of the bank's shareholders and ensuring the efficient development of the bank, which, in turn, contributes to the interests of the shareholders.
The procedure for payment of dividends
Decision on paying dividends
In compliance with part 4 of the Article 43 of the RA law on “Banks and Banking”, each participant of ARMECONOMBANK OJSC has the right to receive the copies of the latest Annual report and the External Auditor’s Report.
Each participant owning 2% and more of the distributed voting shares (shares, stocks), is entitled with the right to get the information set forth by the parts 4 and 5 of the Article 43 of the RA law on “Banks and Banking”. The Law is available on the following link.
The aforementioned information shall be provided by the Bank FREE OF CHARGE within 3 working days after the receipt of the written demand of the participant. The written application can be submitted by the following means of communication: on hand – in the head office, any branch or representation of the Bank, through email-bank@aeb.am or by mail- 23/1 Amiryan 23/1, 0002, Yerevan, ARMECONOMBANK OJSC.