"ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ" ԲԲԸ հանդիսանում է S.W.I.F.T. համակարգի անդամ, ինչն ապահովում է ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց միջազգային փոխանցումների1 կատարման արագություն, անվտանգություն և որակի համապատասխանություն ներկայումս գործող միջազգային բանկային ստանդարտներին:
ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ՏԵՍԱԿԸ
ԿՈՄԻՍԻՈՆ ՎՃԱՐ
2. Արտարժույթով «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ համակարգից դուրս S.W.I.F.T. փոխանցումներ
2.1 ԱՄՆ դոլար
2.1.1 OUR տարբերակ5
0.15%, min 10,000 դրամ, max 65 000 դրամ
2.1.1.1 Դեպի Ռուսաստանի Դաշնություն և Բելառուսի Հանրապետություն
0.15%, min 50 000 դրամ, max 100 000 դրամ
2.1.2 Երաշխավորված OUR տարբերակ6 (Guaranteed OUR)
2.1.1. կետում նշված սակագին + լրացուցիչ 10000 դրամ
3.1.3 BEN տարբերակ7
5 000 դրամ
2.2 ԵՎՐՈ
2.2.1 OUR տարբերակ8
2.2.1.1 Դեպի Ռուսաստանի Դաշնություն և Բելառուսի Հանրապետություն
2.2.2 BEN տարբերակ7
2.3 ՉԻՆԱԿԱՆ ՅՈՒԱՆ
2.3.1 OUR տարբերակ
0.15%, min 12 000 դրամ, max 50 000 դրամ
2.3.2 BEN տարբերակ7
6 000 դրամ
2.4 ԱՄԷ ԴԻՐՀԱՄ
| 2.4.1 OUR տարբերակ |
0.2%, min 15 000 դրամ, max 60 000 դրամ |
2.5 ՌԴ ռուբլի (կատարվում է միայն OUR տարբերակով)
0.1%, min 5 000 դրամ, max 30 000 դրամ
2.6 Մեծբրիտանական ֆունտ (կատարվում է միայն OUR տարբերակով)
0.2%, min 9 000 դրամ, max 50 000 դրամ
2.7 Վրացական լարիով (կատարվում է միայն OUR տարբերակով)
10 000 դրամ
2.8 Շվեյցարական ֆրանկ (կատարվում է միայն OUR տարբերակով)
0.2%, min 25 000 դրամ, max 50 000 դրամ
2.9 Այլ արտարժույթ (կատարվում է BEN տարբերակով: Առանձին դեպքերում հնարավոր է կիրառել OUR տարբերակը` հաշվետեր հաճախորդի կողմից լրացուցիչ սակագինը հետագայում գանձելու վերաբերյալ ներկայացված համապատասխան դիմումի հիման վրա)
0.2%, min 9 000 դրամ, max 75 000 դրամ
4. Կատարված փոխանցումների9 պայմանների փոփոխում, չեղյալացում12
Կատարված փոխանցումները չեն կարող չեղյալացվել, եթե գումարի շահառուն (ստացողը) հրաժարվի փոխանցված գումարը ետ վերադարձնելուց
բ/ ՌԴ ռուբլի
գ/ ԵՎՐՈ
35 000 դրամ13
դ/ ԱՄՆ դոլար և այլ արտարժույթ
30 000 դրամ
զ/ Ստացված գումարների ետ փոխանցումª համաձայն ներքին իրավական ակտերի
0.2% min 10 000 դրամ
5. Թղթակից բանկերից ստացված արտարժութային չպարզված գումարների hետ վերադարձ թղթակից բանկերին
5.1 ՌԴ ռուբլի
0.1% min 5 000 դրամ
5.2 ԵՎՐՈ
ա/ մինչև 300.00 ԵՎՐՈ
5000 դրամ
բ/300.01 և ավելի ԵՎՐՈ
0.2%, min 10000 դրամ
5.3 ԱՄՆ դոլար
ա/ մինչև 300.00 ԱՄՆ դոլար
բ/300.01 և ավելի ԱՄՆ դոլար
5.4 Այլ արտարժույթ
6. Հաճախորդի դիմումի հիման վրա թղթակից բանկերից իրենց օգտին ստացված, ինչպես նաև թղթակից բանկի պահանջով արտարժութային գումարների ետ վերադարձ թղթակից բանկերին11
ա/ ՌԴ ռուբլի
բ/ ԵՎՐՈ
0.2% min 5 000 դրամ
գ/ ԱՄՆ դոլար և այլ արտարժույթ
7. Թղթակից բանկերից ստացված արտարժութային գումարների մուտքագրում հաճախորդի հաշվին
7.1 "SHA" և "BEN" տարբերակով ստացված գումարներից գանձվող կոմիսիոն վճարը
7.1.1 Մինչև 1000 ԱՄՆ դոլար, ԵՎՐՈ և այլ արտարժույթ
1 500 դրամ
7.1.2 1001-ից մինչև 5000 ԱՄՆ դոլար, ԵՎՐՈ և այլ արտարժույթ
2 500 դրամ
7.1.3 5001 ԱՄՆ դոլարից, ԵՎՐՈ-ից և այլ արտարժույթից ավելին
Ֆիզիկական անձանց, իրավաբանա- կան անձանց և ԱՁ-ներին SWIFT հաղորդագրությունների պատճենների և/կամ կրկնօրինակների, այլ տեղեկությունների և տեղեկանքների տրամադրում
(սակագինը ներառում է ԱԱՀ-ն)14
1 000 դրամ
1 «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ ՀՀ տարածքից դուրս փոխանցումները կատարում Է ոչ ուշ քան հաջորդ բանկային օրը:
5 ԱՄՆ դոլարով փոխանցումների դեպքում` փոխանցվող գումարը կարող է շահառուին հասնել ամբողջությամբ կամ որոշակի նվազեցումներով: Որոշ դեպքերում կախված փոխանցման ճանապարհից՝ որոշ թղթակիցներին կարող է ուղարկվել SHA տարբերակով:
6 ԱՄՆ դոլարով փոխանցումների դեպքում, երբ հաճախորդը ցանկանում է խուսափել փոխանցվող գումարից միջնորդավճարների գանձումներից` «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ առաջարկում է երաշխավորված OUR (Guaranteed OUR) փոխանցման տարբերակ, որի դեպքում թղթակից բանկ(եր)ի միջնորդավճար(ներ)ը վճարում է
«ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ:
7 Թղթակից բանկ/եր/ի միջնորդավճարները գանձվում են փոխանցվող գումարից:
8 ԵՎՐՈ-ով փոխանցումների դեպքում` թղթակից բանկ(եր)ի միջնորդավճար/ներ/ը վճարում է «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ:
9 «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ թղթակցային հաշիվներից ելքագրված փոխանցումներ:
12 Եթե փոխանցումը «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ-ից դուրս չի եկել, ապա պայմանների փոփոխման/ չեղյալացման սակագինը չի գանձվում:
13 Լրացուցիչ կարող է գանձվել տվյալ ծառայության դիմաց երրորդ բանկի կողմից գանձված միջնորդավճարը
14 Նույն օրվա ընթացքում կատարված SWIFT հաղորդագրությունների պատճեների համար՝անվճար: Լրացուցիչ կարող է գանձվել տվյալ ծառայության դիմաց երրորդ բանկի կողմից գանձված միջնորդավճարը
ԿԱՐԵՎՈՐ ՏԵՂԵԿԱՏՎՈՒԹՅՈՒՆ ՀԱՃԱԽՈՐԴԻ ՀԱՄԱՐ
S.W.I.F.T համակարգով փոխանցումների կատարման համար հաճախորդներից պահանջվում է ներկայացնել առնվազն հետևյալ տեղեկատվությունը
- ԱԱՀ կամ անվանումը
- Գրանցման հասցեն
- Անձնագրային տվյալները / ՀԾՀ, կամ ՀՎՀՀ` իրավաբանական անձի կամ ԱՁ դեպքում
- Ծննդյան ամսաթիվ
- Էլեկտրոնային փոստ (առկայության դեպքում)
- Հեռախոսի (բջջային) համարը
- Հրամանատուի բանկային հաշվի համարը
- Փոխանցվող գումարը թվերով և արժույթի ISO կոդը
- Փոխանցվող գումարն ու արժույթը բառերով
- Փոխանցման կատարման ամսաթիվը
- Միջնորդ բանկի տվյալները (առկայության դեպքում)
- Շահառուի (ստացողի) բանկի տվյալները
- Շահառուի (ստացողի) ամբողջական տվյալները
- Վճարման մանրամասները
- «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ (այսուհետ՝ Բանկ) իրավասու է ինքնուրույն, առանց իմ (մեր) նախնական համաձայնության ընտրել միջոցների փոխանցման ճանապարհը (միջնորդ բանկին/բանկերին):
- Հաճախորդի (այսուհետ՝ Հրամանատու) մեղքով կատարված փոխանցման վերադարձման դեպքում (օրինակ՝ վավերապայմանների անճշտություն, փակված հաշիվ և այլն) ներգրավված բանկերի հնարավոր ծախսերը կատարվում են Հրամանատուի հաշվին:
- Բանկը/թղթակից բանկերը կարող է/են մերժել, կասեցնել կամ սառեցնել փոխանցման գործարքը՝ համաձայն իրենց ներքին իրավական ակտերի, ինչպես նաև միջազգային, ներպետական օրենսդրության պահանջների: Թղթակից բանկերի կողմից գործարքի մերժման դեպքում փոխանցվող գումարից կարող են կատարվել գանձումներ, որոնք վերադարձման ենթակա չեն:
- Եթե Շահառուի (ստացողի) տվյալները ստացված են միայն էլ. հասցեի միջոցով, ապա զեղծարարությունից զերծ մնալու նպատակով առաջարկվում է մեկ այլ կապի միջոցով կապ հաստատել Շահառուի (ստացողի) հետ հաշվի տվյալները կրկին ճշտելու նպատակով:
- Ելնելով տարաբնույթ հանգամանքներից կարող են պահանջվել լրացուցիչ փաստաթղթեր և տեղեկատվություն:
- SWIFT համակարգող փոխացնումները հնարավոր է իրականացնել AEB Mobile / AEB Online մոբայլ հարթակներով:
- «ԴՈՒՔ ԻՐԱՎՈՒՆՔ ՈՒՆԵՔ ՀԱՂՈՐԴԱԿՑՎԵԼ ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅԱՆ ՀԵՏ ՁԵՐ ՆԱԽԸՆՏՐԱԾ ԵՂԱՆԱԿՈՎ՝ ՓՈՍՏԱՅԻՆ ԿԱՊԻ ՄԻՋՈՑՈՎ ԿԱՄ ԷԼԵԿՏՐՈՆԱՅԻՆ ԵՂԱՆԱԿՈՎ: ԷԼԵԿՏՐՈՆԱՅԻՆ ԵՂԱՆԱԿՈՎՏԵՂԵԿԱՏՎՈՒԹՅԱՆ ՍՏԱՑՈՒՄԸ ԱՄԵՆԱՀԱՐՄԱՐԱՎԵՏՆ Է: ԱՅՆ ՀԱՍԱՆԵԼԻ Է 24/7 ՌԵԺԻՄՈՎ, ԶԵՐԾ Է ԹՂԹԱՅԻՆ ՏԵՂԵԿԱՏՎՈՒԹՅԱՆ ԿՈՐՍՏԻ ՌԻՍԿԵՐԻՑ ԵՎ ԱՊԱՀՈՎՈՒՄ Է ԳԱՂՏՆԻՈՒԹՅՈՒՆ»
- «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ-ի Nostro և Loro թղթակցային հաշիվների ցանկը և տարբեր արժույթներով փոխանցման ռեկվիզիտները կարող եք գտնել հետևյալ հղումներով:
- «ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» ԲԲԸ-ն «Փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված հաճախորդի պատշաճ ուսումնասիրության նպատակով կարող է սպառողից «Ճանաչիր քո հաճախորդին» («Know your customer») սկզբունքի հիման վրա պահանջել լրացուցիչ փաստաթղթեր կամ այլ տեղեկություններ, ինչպես նաև բանավոր հաղորդակցման ընթացքում լրացուցիչ հարցեր տալ սպառողին (նման պահանջի առկայության դեպքում):
- Հաճախորդի կողմից կնքված պայմանագրերի, համաձայնագրերի, համագործակցությունների, կամ անդամակցությունների վերաբերյալ, որոնք ուղղակի ազդեցություն կարող են ունենալ սպառողների վրա (օրինակ՝ «Օտարերկրյա հաշիվների հարկային համապատասխանության ակտի (Foreign Account Tax Compliance Act (FATCA)) հիման վրա ԱՄՆ-ի հետ կնքած համաձայնագրի համաձայն ֆինանսական կազմակերպությունը Ձեր՝ ԱՄՆ հարկատու հանդիսանալու հանգամանքը պարզելու համար կարող է իրականացնել լրացուցիչ տեղեկատվության հավաքագրում»):
- «ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ` «ՁԵՐ ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ ՏԵՂԵԿԱՏՈՒՆ» ՖԻԶԻԿԱԿԱՆ ԱՆՁԱՆՑ ԱՌԱՋԱՐԿՎՈՂ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՈՐՈՆՄԱՆ, ՀԱՄԵՄԱՏՄԱՆ և ՁԵԶ ՀԱՄԱՐ ԱՄԵՆԱԱՐԴՅՈՒՆԱՎԵՏ ՏԱՐԲԵՐԱԿԻ ԸՆՏՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ՀԵՇՏԱՑՆՈՂ ԷԼԵԿՏՐՈՆԱՅԻՆ ՀԱՄԱԿԱՐԳ Է»): ՁԵՐ ՖԻՆԱՆՍԱԿԱՆ ՏԵՂԵԿԱՏՈՒՆ:

"ARMECONOMBANK" OJSC is a S.W.I.F.T. a member of the system, which ensures the speed, security and quality of international transfers1 of individuals and legal entities in accordance with the current international banking standards.
TYPE OF THE SERVICE
COMMISSION FEE
2. S.W.I.F.T. transfers in foreign currency outside the “ARMECONOMBANK” OJSC system
2.1 USD
2.1.1 OUR version5
0.15%, min 10,000 dram, max 65 000 dram
2.1.1.1 To the Russian Federation and the Republic of Belarus
0.15%, min 50 000 dram, max 100 000 dram
2.1.2 Guaranteed OUR version6 (Guaranteed OUR)
tariff mentioned in 2.1.1. point + additional AMD 10000
3.1.3 BEN version7
5 000 dram
2.2 EUR
2.2.1 OUR version8
2.2.1.To the Russian Federation and the Republic of Belarus
2.2.2 BEN version7
AMD 5 000
| 2.3 CHINESE YUAN |
2.3.1 OUR version
0.15%, min AMD 12 000, max 50 000
2.3.2 BEN version7
AMD 6 000
2.4 UAE Dirham
| 2.4.1 OUR version |
0.2%, min AMD 15 000, max AMD 60 000 |
2.5 RF ruble (made only in OUR version)
0.1%, min 5 000 dram, max 30 000 dram
2.6 British pound (made only in OUR version)
0.2%, min 9 000 dram, max 50 000 dram
2.7 In Georgian Lari (made only in OUR version)
10 000 dram
2.8 Swiss Franc(made only in OUR version)
0.2%, min 25 000 dram, max 50 000 dram
2.9 Other foreign currency (is made in BEN version). It is possible to apply OUR version in individual cases on the basis of appropriate application submitted by the account holder client for charging additional tariff later)
0.2%, min 9 000 dram, max 75 000 dram
4. Modification, cancellation of terms of the transfers made9 12
The transfers made cannot be cancelled if the beneficiary (recipient) refuses to return the transferred amount
a/ RF ruble
b/ EUR
35 000 dram13
c/ USD and other foreign currency
30 000 dram
d/ Remittance of the funds receivedª in accordance with the internal legal acts
0.2% min 10 000 dram
5. Return of unaccounted foreign currency amounts received from correspondent banks to correspondent banks11
5.1 RF ruble
0.1% min 5 000 dram
5.2 EUR
a/ up to 300.00 EUR
5000 dram
b/300.01 and more EUR
0.2%, min 10000 dram
5.3 USD
a/ up to 300.00 USD
b/300.01 and more USD
5.4 Other foreign currency
6. On the basis of the client's application, the return of foreign currency amounts received from the correspondent banks in their favor, as well as at the request of the correspondent bank, to the correspondent banks11
a/RF ruble
0.2% min 5 000 dram
7. Entering foreign currency amounts received from correspondent banks to the client’s account
7.1 Commission fee charged on the funds received in the "SHA" and "BEN" option
7.1.1 Up to 1000 USD, EUR and other foreign currency
1 500 dram
7.1.2 From 1001 to 5000 USD, EUR and other foreign currency
2 500 dram
7.1.3 More than 5001 USD, EUR and other foreign currency
Provision of Provision of copies and/or duplicates of SWIFT messages, other information and references to natural persons, legal entities and private individuals
(price includes VAT) 14
1 000 dram
1 ARMECONOMBANK OJSC makes transfers outside the territory of Armenia no later than the next banking day.
5 In the case of transfers in US dollars, the amount transferred may reach the beneficiary in full or with certain reductions. In some cases, depending on the transmission path, some correspondents may be sent via the SHA version.
6 In the case of transfers in US dollars, when the client wants to avoid commission charges on the transferred amount, ARMECONOMBANK OJSC offers a guaranteed OUR(Guaranteed OUR) transfer option, in which case ARMECONOMBANK OJSC pays the commission(s) to correspondent bank(s).
7 The commission fees of correspondent bank/s/ are charged from the transferred amount.
8 In case of money transfers in EUR the commission fee/s/ of the correspondent bank/s/ are paid by ARMECONOMBANK OJSC.
9 Transfers withdrawn from ARMECONOMBANK OJSC correspondent accounts.
12 If the transfer has not come outside ARMECONOMBANK OJSC, then the change/cancellation fee of the terms is not charged.
13 The commission charged by the third bank for the given service may be additionally charged.
14 For copies of SWIFT messages sent during the same day-free of charge. The commission charged by the third bank for the given service may be additionally charged
IMPORTANT INFORMATION FOR THE CLIENT
In order to make transfers through the S.W.I.F.T system, customers are required to submit at least the following information:
- Patronymic or name
- Registration address
- Passport data /PSC, or TIN in the case of a legal entity or private individual
- Date of birth
- E-mail (if available)
- Phone (mobile) number
- Bank account number of the principal
- The amount to be transferred in numbers and the ISO code of currency
- Transfer amount and currency in words
- Date of making the transfer
- Details of the intermediary bank(if available)
- Beneficiary's (recipient's) bank details
- Full details of the beneficiary (recipient)
- Payment details
1. ARMECONOMBANK OJSC (hereinafter referred to as the Bank) has the right to independently choose the way of transferring funds (to the intermediary bank/banks) without my (our) prior consent.
2. In case of return of the transfer made by the fault of the client (hereinafter referred to as the Principal) (for example, inaccuracy of valid conditions, closed account, etc.), possible expenses of the involved banks shall be paid at the Principal's expense.
3. The bank/correspondent banks may reject, suspend or freeze the transfer transaction in accordance with their internal legal acts, as well as international requirements of domestic legislation. In case of rejection of the transaction by correspondent banks, charges may be made from the amount transferred, which are not subject to return.
4. If the data of the Beneficiary (recipient) are received only via e-mail, then in order to avoid fraud, it is recommended to contact the Beneficiary (recipient) through another means of communication in order to verify the account data again.
5. Due to various circumstances additional documents and information may be required.
6. The transfers in SWIFT system can be made with AEB Mobile / AEB Online mobile platforms.
7. “YOU HAVE THE RIGHT TO COMMUNICATE WITH THE FINANCIAL ORGANIZATION IN THE MANNER YOU CHOOSE, WHETHER BY MAIL OR ELECTRONICALLY. RECEIVING INFORMATION ELECTRONICALLY IS THEMOST CONVENIENT. IT IS AVAILABLE 24/7, IS FREE OF THE RISKS OF LOSS OF PAPER INFORMATION AND ENSURES PRIVACY”
8. You can find the list of Nostro and Loro correspondent accounts of ARMECONOMBANK OJSC and the transfer details in different currencies at the following links.
9. ARMECONOMBANK OJSC may request additional documents or other information from the consumer based on the "Know your customer" principle for the purpose of due diligence of the customer defined by the RA Law "On Combating Money Laundering and Terrorist Financing", as well as ask additional questions to the consumer during oral communication (in case of such a request).
10. Regarding contracts, agreements, partnerships, or affiliations signed by the customer that may have a direct impact on consumers (for example, “under the agreement with the USA based on the Foreign Account Tax Compliance Act” (FATCA)) the financial organization may collect additional information to determine whether you are a US taxpayer").
11. "ATTENTION: "YOUR FINANCIAL DIRECTORY" IS AN ELECTRONIC SYSTEM THAT FACILITATES THE SEARCH, COMPARISON OF SERVICES OFFERED TO INDIVIDUALS AND THE SELECTION OF THE MOST EFFECTIVE OPTION FOR YOU").YOUR FINANCIAL DIRECTORY.