Ակտիվների աճ, տարեկան շահույթի ավելացում, նշանակալի ձեռքբերումներ և զարգացման նոր հնարավորություններ․ այսպես է նկարագրվում 2024 թվականի ֆինանսական տարին ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿԻ դեպքում։
Սույն թվականի հունիսի 13-ին տեղի ունեցավ ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿԻ տարեկան ժողովը, որին մասնակցում էին Բանկի բաժնետերերը, ՀՀ Կենտրոնական բանկի ներկայացուցիչները, գործընկերները և հաճախորդները:
Բանկի ղեկավարությունը, պահպանելով հաշվետվողականության և թափանցիկության սկզբունքը, անդրադարձավ նախորդ տարվա հիմնական ֆինանսական ցուցանիշներին, որոնց աճը պայմանավորված է եղել նորարարական ծառայությունների ներդրմամբ և պրոֆեսիոնալ լուծումներով։
Հաշվետու տարում Բանկի «AEB Mobile» հավելվածում գործարկվել է բիոմետրիկ նույնականացումը, «Moneysend» փոխանցման համակարգը, «Visa Stop Payment Service»-ը, ինչպես նաև ինտեգրումը «Ubpay» միջազգային վճարահաշվարկային համակարգին։
ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿՆ առաջինն է Հայաստանում, որ նախաձեռնել է անցանց միջավայրում POS տերմինալի միջոցով անկանխիկ վճարումների իրականացումը՝ հետաձգված գործարքի կիրառմամբ: Բանկը մասնակցությունն է ունեցել նաև Երևանի տրանսպորտային համակարգում ֆիզիկական և վիրտուալ POS տերմինալների ներդրման գործընթացին։
Առաջնորդվելով ռազմավարական խնդիրների լուծման առաջնահերթությամբ՝ Բանկում արձանագրվել է հիմնական ֆինանսական ցուցանիշների աճ:
2024 թվականին նախորդ տարվա համեմատ.
- Բանկի ակտիվներն աճել են 14%-ով, պարտավորությունները՝ 11%-ով,
- Հաճախորդներին տրված վարկերի ծավալը կազմել է 342.1 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա համեմատ աճելով շուրջ 17%,
- Տարվա ֆինանսական արդյունքի՝ զուտ շահույթի մեծությունը նույնպես ոգևորիչ է․ 9 մլրդ դրամ, 90% աճ նախորդ տարվա համեմատ։ Ըստ այդմ՝ Բանկը շարունակում է վճարել շահաբաժիններ իր բաժնետերերին։
Դրական փոփոխությունների համատեքստում ուշագրավ է նաև միջազգային գործընկերների հետ սերտ համագործակցության զարգացումը, ինչի արդյունքում 2024 թվականին ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿԸ կնքել է մի շարք նոր վարկային պայմանագրեր՝ ներգրավելով շուրջ 70 մլն ԱՄՆ դոլարի համարժեք ֆինանսական ռեսուրս, որն ուղղվել է միկրո, փոքր և միջին բիզնեսի, ինչպես նաև կանաչ ֆինանսավորման ծրագրերի աջակցմանը։
ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿԸ, կարևորելով կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվությունը, 2024 թվականին շուրջ 170 մլն դրամ ուղղել է կրթական, առողջապահական և սոցիալական ոլորտների աջակցության ծրագրերին։
Հատկանշական է, որ Բանկը կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության համատեքստում մեկնարկում է նոր համագործակցություն Զինվորի Տան հետ, որը բովանդակելու է երկու հիմնական ծրագիր․
- Կրթական ծրագիր զինհաշմանդամների համար՝ Բանկում աշխատանքի անցնելու հնարավորությամբ,
- Զինվորի տան թողունակության ընդլայնում՝ ստացիոնար բուժման հնարավորությունների բարելավմամբ։
Նշված ծրագրերի իրականացման բյուջեն կկազմի 50 մլն դրամ, որը կֆինանսավորվի Հայէկոնոմբանկի կողմից։
ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿԸ հաստատակամ շարունակում է իր գործունեությունն իրականացնել՝ որպես կայուն, վստահելի և հեռանկարային ֆինանսական կառույց՝ նպաստելով բանկային համակարգի և բանկային բիզնեսի զարգացման ռազմավարության արդյունավետ իրագործմանը, իսկ Բանկի գործունեության կենտրոնում համընկնում են բաժնետերերի, հաճախորդների և աշխատակիցների շահերը։

Growth in assets, an increase in annual profit, significant achievements, and new development opportunities — this is how the financial year 2024 can be described for ARMECONOMBANK.
On June 13 of this year, ARMECONOMBANK held its Annual meeting, attended by the Bank’s shareholders, representatives of the Central Bank of Armenia, partners, and customers.
Staying true to its principles of transparency and accountability, the Bank's management presented the key financial indicators of the past year, emphasizing that the growth was driven by the introduction of innovative services and professional solutions.
In 2024, several technological advancements were implemented in the Bank’s AEB Mobile application, including biometric identification, the Moneysend transfer system, the Visa Stop Payment Service and integration with the international UBPay settlement system.
ARMECONOMBANK became the first in Armenia to introduce offline contactless payments via POS terminals with deferred transaction capability. The Bank also participated in the deployment of physical and virtual POS terminals in Yerevan’s public transportation system.
Guided by strategic priorities, the Bank recorded substantial growth in key financial indicators. Compared to the previous year:
- The Bank’s assets increased by 14%, and liabilities grew by 11%
- The volume of loans issued to clients reached AMD 342.1 billion, a growth of approximately 17%
- Net profit for the year amounted to AMD 9 billion, reflecting a 90% increase compared to the previous year.Accordingly, the Bank continues to pay dividends to its shareholders.
In the context of these positive changes, the deepening cooperation with international partners stands out. In 2024, ARMECONOMBANK signed several new credit agreements, attracting the equivalent of approximately USD 70 million in financial resources. These funds were directed towards supporting micro, small, and medium-sized businesses, as well as green financing programs.
In the line with its commitment to corporate social responsibility, the Bank allocated around AMD 170 million in 2024 to support initiatives in education, healthcare, and social sectors.
Notably, a new partnership has been launched with the “Soldier’s Home” rehabilitation center, comprising two main programs:
- An educational program for disabled veterans, with employment opportunities at the Bank.
- Expansion of the center’s capacity for inpatient treatment and recovery services.
The total budget for these initiatives is AMD 50 million, fully financed by ARMECONOMBANK.
ARMECONOMBANK remains steadfast in its mission to operate as a stable, trustworthy, and forward-looking financial institution. The Bank continues to contribute effectively to the development of the Armenian banking sector and economy, prioritizing the aligned interests of its shareholders, clients, and employees.