| Գույքի տեսակ | Տարեկան տոկոսադրույք | Վարկի առավելագույն ժամկետ | Վարկի նվազագույն գումար | Վարկի առավելագույն գումար | ||
| Ազգային Հիփոթեքային ընկերության կողմից վերաֆինանսավորվող | Բանկի սեփական ռեսուրսների շրջանակներում | |||||
| Բնակարան | 13% | 16% | 84 ամիս | 3.000.001 ՀՀ դրամ | 7.000.000 ՀՀ դրամ | |
| Անհատական բնակելի տուն | 13% | 16% | 84 ամիս | 3.000.001 ՀՀ դրամ | 10.000.000 ՀՀ դրամ | |
| Սահմանամերձ** կամ բարձր լեռնային բնակավայրերում վերանորոգվող գույք | Սահմանամերձ բնակավայր չհանդիսացող գյուղական բնակավայրերում վերանորոգվող գույք | Սահմանամերձ բնակավայր չհանդիսացող քաղաքային բնակավայրերում վերանորոգվող գույք | Երևան քաղաքում վերանորոգվող գույք |
| 14% | 12% | 11% | 9% |
*Բանկում գործող սակագներին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղմամբ՝ https://www.aeb.am/en/sakagner/
** Սահմանամերձ բնակավայրերում վերանորոգման նպատակով վարկ չի տրամադրվում:
****Վարկերը տրամադրել <<Ազգային հիփոթեքային ընկերություն>> ՎՎԿ ՓԲԸ-ի և <<ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ>> ԲԲԸ <<Հիփոթեքային վարկերի տրամադրման կարգ>>-ի համաձայն: Սույն որոշման շրջանակներում կարող են տրամադրվել նաև 275.000-3.000.000 ՀՀ դրամ գումարով վարկեր, որոնց դեպքում էներգաարդյունավետությանն ուղղված աշխատանքները պետք է կազմեն վարկի գումարի առնվազն 40%-ը, վարկի ժամկետը՝ 60 ամիս, վարկի տոկոսադրույքը՝ տարեկան 13.5%:
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ. Էներգաարդյունավետության չափանիշներին համապատասխանող են համարվում՝
* Պատերի,տանիքների, միջհարկային ծածկերի ջերմամեկուսացում.
* Էներգաարդյունավետ շինարարական նյութերի ձեռքբերում
* Արտաքին դռների և պատուհանների ձեռքբերում, փոխարինում կամ տեղադրում
* Ջեռուցման կամ ջրատաքացուցիչ կաթսայի (գազի կամ էլեկտրականության հիմքով) և ջեռուցման համակարգի
բաղադրիչների (խողովակներ, սեկցիաներ և այլն) ձեռքբերում, փոխարինում կամ տեղադրում
* Հովացման համակարգերի, էներգաարդյունավետ օդափոխիչի, օդորակիչի ձեռքբերում և տեղադրում
* Արևային համակարգերի (ջրատաքացուցիչ, ֆոտովորլտային) ձեռքբերում և տեղադրում
* Լուսադիոդային լամպերի և լուսատուների ձեռքբերում:
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ.Գրավադրվող և վերանորոգվող բնակարանը (բնակելի տունը) 2010 թվականից շուտ կառուցված լինելու դեպքում լիցենզավորված անձանց կողմից պահանջվում է տեխնիկական վիճակի հետազննության եզրակացություն(ոչ ավելի, քան 10 տարվա վաղեմության)՝ 4-րդ աստիճանի վնասվածություն չունենալու վերաբերյալ (շենքերի և շինությունների տեխնիկական վիճակի հետազննության ոլորտում լիցենզավորված անձանց ցանկը հրապարակված է ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի պաշտոնական կայքում՝ www.minurban.am) կամ գնահատողի որակավորման գործող վկայական ունեցող և լիազոր մարմնի կողմից հաշվառված անձի կողմից տրված գնահատման հաշվետվություն, որը ներառում է գնահատվող գույքի տեխնիկական վիճակի (վնասվածության աստիճանի) վերաբերյալ տեղեկատվություն:
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ.Վարկի ընդհանուր գումարի ոչ ավելի, քան 10%-ը կարող է ուղղվել կենցաղային առնվազն A+ դասի տեխնիկային ձեռքբերմանը (սառնարան, լվացքի մեքենա, սպասք լվացող մեքենա, էլեկտրական ջեռոց, էլեկտրական սալօջախ, էլեկտրական ջրատաքացուցիչ): Կենցաղային տեխնիկայի ձեռքբերումը չի համարվում էներգաարդյունավետ միջոցառում:
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ.Վարկի օգտագործման ծախսային ուղղություններից առնվազն 80%-ը և էներգաարդյունավետ միջոցառումներին ուղղվող ծախսերի 100%-ը պետք է կատարվեն անկանխիկ եղանակով ու հիմնավորվեն վճարումը հավաստող փաստաթղթերով (վճարման հանձնարարական, ՀԴՄ կտրոն, հաշիվ-ապրանքագրերով վճարում, բանկային կամ քարտային փոխանցում):
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ.Համավարկառու կարող է հանդիսանալ վարկառուի ընտանիքի անդամներից որևէ մեկը կամ մի քանիսը:
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ.Վարկի վաղաժամկետ մարում թույլատրվում է, որի համար տույժեր և տուգանքներ չեն կիրառվում: Հաճախորդի ընտրությամբ Բանկը. վաղաժամկետ մարված գումարին համամասնորեն նվազեցնում է ամսական վճարումների չափը՝ թողնելով վարկի մարման ժամկետն անփոփոխ, կամ" նվազեցնում է վարկի մարման ժամկետը՝ ամսական վճարումների չափը թողնելով անփոփոխ:
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ.Վարկառուն կարող է զրկվել բնակարանի նկատմամբ իր իրավունքներից, եթե չկատարի կամ ոչ պատշաճ կատարի Հիփոթեքային պայմանագրով ստանձնած իր պարտավորությունները:
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ.Հիփոթեքային պայմանագիրը վավերացվում է նոտարական կարգով:
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ.Վարկառուի և համավարկառու/ներ/ի վերջին 12 ամիսների ընթացքում բոլոր վարկերի/գործող և մարված/ գծով ուշացված օրերի ընդհանուր քանակը չպետք է գերազանցի 30 օրացույցային օրը:
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ.Վարկի վերաբերյալ դրական որոշում կայացնելուց հետո Բանկն իր կողմից առաջարկվող վարկի պայմանների և սպառողի կողմից տրված փաստաթղթերի հիման վրա նախքան հիպոտեկային կրեդիտավորման պայմանագրի կնքումը սպառողին տրամադրում է Անհատական թերթիկ, որով սահմանվում են տվյալ հիպոտեկային վարկի գծով կրեդիտավորման պայմանագրի կնքման դեպքում տվյալ սպառողի համար կիրառելի՝ հիպոտեկային կրեդիտի էական պայմանները, սակագները, սպառողի իրավունքներն ու պարտականությունները և պարտականությունները ժամանակին չկատարելու դեպքում բացասական հետևանքները:
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ.«Ձեր ֆինանսական տեղեկատուն» ֆիզիկական անձանց առաջարկվող ծառայությունների որոնման համեմատման և Ձեզ համար ամենաարդյունավետ տարբերակի ընտրությունը հեշտացնող էլեկտրոնային համակարգ է ` https://www.fininfo.am/hipotekayin-varker
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ.Բանկը մինչև վարկային պայմանագրի կնքումը՝ յոթ օր առաջ, վարկային պայմանագիր կնքելու առաջարկը և նախագիծը տրամադրում է վարկառուին:
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ.Վարկային պայմանագիր կնքելու առաջարկն ուժի մեջ է յոթ աշխատանքային օր (մտածելու ժամանակ), եթե առաջարկի մեջ ավելի երկար ժամկետ նախատեսված չէ:
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ.Վարկային գործառնությունների իրականացման շրջանակներում մատուցվող այլ ծառայությունների սակագներին կարող եք ծանոթանալ անցնելով հետևյալ հղմամբ՝ https://www.aeb.am/uploads/varkayin_sakangneri_havelvac.pdf

| Refinanced by National Mortgage Company | Within own resources of the bank | |||||
| Renovated property in border** or high mountain settlements | Renovated property in rural settlements not being a border settlement | Renovated property in urban settlements nor being a border settlement | Renovated property in Yerevan |
| 14%*** | 12% | 11% | 9% |
* You can get acquainted with the acting tariffs at the bank at the following link: https://www.aeb.am/en/sakagner/
** No loan is provided for renovation in border settlements
*** The subsidy interest rate cannot be more than the annual interest rate of the loan
**** Provide the loans in accordance with the “Procedure for providing mortgage loans’’ of National Mortgage Company RCO CJSC and ARMECONOMBANK OJSC. Loans in the amount of AMD 275.000-3.000.000 may be also provided under this resolution, in which case the works towards energy-efficiency should amount to at least 40% of the loan amount, the loan tenor-60 months, the loan interest rate 13.5% per year.
*Attention. The below-mentioned meet the energy efficiency criterion:
• Thermal insulation of walls, roofs, interior door coverings;
• Acquisition of energy-efficient building materials;
• Purchase, installation of exterior doors and windows and replacement with a new one;
• Acquisition, replacement or installation of boilers or water heater (gas or electric) and heating systems (pipes, sections and etc);
• Acquisition and installation of cooling systems, energy-efficient air conditioner, air conditioner;
• Acquisition and installation of solar systems (water heater, photovoltaic);
• Acquisition of lamps and light fixtures.
*Attention. If the mortgaged and renovated apartment (residential house) was built before 2010, a technical condition inspection conclusion (not more than 10 years) is required by licensed persons on the absence of level 4 damage (the list of licensed persons in the field of technical condition inspection of buildings and structures is published on the official website of the RA Urban Development Committee: www.minurban.am) or an appraisal report issued by a person with a valid appraiser's qualification certificate and registered by the authorized body, which includes information on the technical condition (degree of damage) of the appraised property.
Attention: No more than 10% of the total amount of the loan can be used for the purchase of household appliances of at least A+ class (refrigerator, washing machine, dishwasher, electric oven, electric stove, electric water heater). The purchase of household appliances is not considered an energy efficiency measure.
*Attention. At least 80% of the expenses of using the loan and 100% of the expenses for energy-efficient measures must be done in a non-cash way and be supported by documents certifying the payment (payment order, cash register receipt, payment with invoices, bank or card transfer).
*Attention. A Co-borrower can be one or several of the members of the Borrower’s family.
*Attention. Early loan repayment is allowed for which no fines and penalties are applied. At the customer’s choice, the Bank
reduces the size of monthly payments in proportion to early repaid amount leaving the loan repayment date unchanged
reduces the loan repayment term leaving the monthly payments unchanged.
*Attention. The borrower may lose his/her right of ownership over the apartment in case of non-fulfillment or improper fulfillment of the obligations set forth by the Mortgage agreement.
*Attention. The mortgage agreement shall be verified by notary.
*Attention. The number of total overdue days for the borrower’s and co-borrower/s/ all loans /acting and repaid/ shall not exceed 30 calendar days within the last 12 months.
*Attention. After reaching a positive decision on the loan provision, before the conclusion of the mortgage agreement, the Bank, based on the terms and conditions of the loan offered by the Bank and the documents submitted by the consumer, provides the consumer with an Individual leaflet, which defines applicable essential terms of the mortgage loan, tariffs, the rights and obligations of the consumer, and the negative consequences in case of non-fulfillment of the obligations when due applicable for the given consumer in case of conclusion of the mortgage agreement on the given loan.
* Attention. “Your financial directory” is an electronic system facilitating the search, comparison of the services offered to individuals and the selection of the most efficient option for you: https://www.fininfo.am/hipotekayin-varker
* Attention. The bank provides the loan agreement proposal and draft to the borrower seven days prior to signing the loan agreement.
*Attention. The proposal on signing loan agreement is effective seven working days (thinking time), unless otherwise envisaged by proposal.
*Attention. You can get acquainted with the tariffs of other services provided within the framework of implementing loan operations by visiting the following link: https://www.aeb.am/uploads/varkayin_sakagneri_havelvac_eng.pdf
ATTENTION. In case of consumer loans exceeding AMD 15.000.000 if a preterm repayment is made in the amount exceeding 20% of the Principle balance as of the first day of each month (which does not include repayment of the part of the loan envisaged by the repayment schedule of the given month) without the Bank's written consent, a penalty in the amount of 5% of the early repaid amount exceeding 20% in the amount of that amount.