1.500.000-160.000.000
վարկի մայր գումարի մարումների համար տրամադրվում է առնվազն 3 ամիս,իսկ մեկ տարվա տարվա ընթացքում առավելագույնը 9 ամիս արտոնյալ ժամանակահատված
Տարեկան անվանական տոկոսադրույքը
12-13%
12.57-13.77% , Տարեկան փաստացի տոկոսադրույքի հաշվարկման համար հիմք է ընդունվել մայր գումարի մարման 3 ամիս արտոնյալ ժամանակահատված
Վարկ / գրավ հարաբերակցությունը
առավելագույնը՝ 80%
գյուղատնտեսության ոլորտին տրամադրվող վարկերի սուբսիդավորման առանձին ծրագրի պահանջներից`անկանխիկ կամ կանխիկ
Վարկի կանխիկացում
չի սահմանվում
Վարկի վաղաժամ մարման տուգանք
Գրավադրված գույքի ապահովագրություն
Գրավադրվող գույքի գնահատում
ՀՀ օրենսդրությամբ նախատեսված լիցենզիա ունեցող և Բանկի հետ համագործակցող գնահատող կազմակերպության կողմից` վերջինիս սակագնով, որի միջակայքը տատանվում է՝
• Ավտոմեքենայի դեպքում՝ 15.000-20.000 ՀՀ դրամ,
• Անշարժ գույքի դեպքում՝ 20.000-200.000 ՀՀ դրամ:
Գրավի ձևակերպման հետ կապված ծախսեր
Գրավի ձևակերպման հետ կապված բոլոր ծախսերը (նոտարական վավերացում, անշարժ գույքի կադաստրի տարածքային ստորաբաժանումներում գրանցում) կատարվում են վարկառուի կողմից՝
• Ավտոմեքենայի գրավի դեպքում նոտարական վճար՝ 12.000ՀՀ դրամ,
• ՀՀ Ոստիկանության վճար (արգելանքի և շարժական գույքի գրավադրման համար) միանվագ՝ 5.000 ՀՀ դրամ:
• Անշարժ գույքի գրավի դեպքում նոտարական վճար՝ 15.000 ՀՀ դրամ,
• Միասնական տեղեկանք (անշարժ գույքի սահմանափակումների վերաբերյալ)` 10.000 ՀՀ դրամ,
• Անշարժ գույքի գրավի իրավունքի գրանցման վկայական` 27.000 ՀՀ դրամ:
Ամսական, հավասարաչափ (անուիտետային) կամ ոչ հավասարաչափ (դիֆերենցված)
Հնարավոր է սահմանել վարկի մարման ազատ գրաֆիկ` վարկավորվող գործունեության առանձնահատկություններից կախված
Շարժական կամ անշարժ գույք, Բանկի կողմից ընդունելի այլ ապահովման միջոցներ
Չի սահմանվում
«ՀԱՅԷԿՈՆՈՄԲԱՆԿ» Գլխամասային Գրասենյակի և մասնաճյուղերի կողմից: Բացառությամբ Նաիրի ԲԿ, Ռոսիա-1 և Արարատյան մասնաճյուղերի:
Խոշոր վարկերի համար` մինչև 25 աշխատանքային օր,
Միջին, Փոքր և միկրո վարկեր համար մինչև 20 աշխատանքային օր, (գրավի դեպքում տրամադրվում է գրավի գրանցման իրավունքը ստանալուն հաջորդող 2 աշխատանքային օրվա ընթացքում)
Մինչև 1 ամիս կատարված գործարքների վերաբերյալ՝ անվճար
1-ից մինչև 3 ամիս՝ 1.500 դրամ
3-ից մինչև 12 ամիս՝ 2.500 դրամ
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ. Որպես վարկի լրացուցիչ ապահովման միջոց Բանկը կարող է պահանջել նաև այլ անձի/անձանց երաշխավորությունը(ները):
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ. Արտարժույթի փոխարժեքի փոփոխությունները կարող են ազդեցություն ունենալ վարկի մարումների վրա:
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ.Տարեկան փաստացի տոկոսադրույքի հաշվարկի համար հիմք է հանդիսացել 06.07.2021թ-ի դրությամբ ԿԲ-ի կողմից հրապարակված ԱՄՆ դոլարի (1USD = 495.59 AMD) և Եվրոյի (1 EUR = 586.68 AMD) փոխարժեքները: Տարեկան փաստացի տոկոսադրույքը կարող է փոփոխվել՝ կախված ՀՀ ԿԲ պաշտոնական կայքէջում հրապարակված փոխարժեքի մեծության փոփոխությունից:
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ.Վարկ ստանալու համար դիմելիս Բանկը Ձեզ տրամադրում է սպառողական վարկի էական պայմանների անհատական թերթիկ, որում ներկայացված է Ձեզ տրամադրվելիք վարկի անհատական պայմանները: (մինչև 5.000.000 ՀՀ դրամը ներառյալ կամ համարժեք արտարժույթով տրամադրվող վարկերի դեպքում):
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ. Վարկային գործառնությունների իրականացման շրջանակներում մատուցվող լրացուցիչ ծառայությունների սակագներին կարող եք ծանոթանալ անցնելով հետևյալ հղմամբ՝ https://aeb.am/media/2020/04/3717.pdf
ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ. Առանց Բանկի գրավոր համաձայնության յուրաքանչյուր ամսվա ընթացքում տվյալ ամսվա առաջին օրվա դրությամբ վարկի մայր գումարի մնացորդի 20%-ից (որում չի ներառվում տվյալ ամսում մարման ժամանակացույցով նախատեսվող վարկիմասի մարումը) ավել գումար վաղաժամկետ մարելու դեպքում՝ հաշվարկվում է տուգանք այդ գումարի 5%-ի չափով, 5,000,000 ՀՀ դրամ գումարը գերազանցող վարկերի դեպքում

1.500.000-160.000.000
For the redemption of the principal of the loan at least 3 months grace period and within a year maximum 9 months grace period
Annual nominal interest rate
12-13%
Annual actual interest rate
12.57-13.77%
A 3-month grace period for repayment of the principal amount was taken as the basis for calculating the actual annual interest rate.
Loan to pledge value ratio
Maximum - 80%
Cash or cashless depending on the requirements of separate programs of loan subsidy provided to agricultural sector
Not defined
Early repayment
Real estate guarantee
Real estate appraisal
Is realized by any assessment organization licensed by RA legislation and cooperating with the Bank at the tariff determined by the latter, which may vary from:
In case of car –AMD 15.000 -20.000
In case of real estate - AMD 20.000-200.000
Collateral arrangement expenses
All the expenses related to the collateral formation (notarization, registration of the real estate in subdivisions of the Real Estate Cadastre) is made by the borrower
pledged vehicle notary fee - AMD 12.000
RA Police Fee (barrage and for pledge of real estate ) - AMD 5.000
pledged real estate notary fee - AMD 15.000
Joint reference (on restrictions against real estate) - AMD 10.000
Certificate on the registration of right to real estate- AMD 27.000
Redemption frequency and procedure
Monthly- Equally (annuitant), or non-equally (differential),
It is possible to define a loan repayment flexible schedule depending on the peculiarities of the financed activity.
Movable or immovable property, other security acceptable by the Bank
Withdrawal fee
ARMECONOMBANK OJSC Head office and branches. With the exception of Nairi MC, Rossia-1 and Araratyan branches.
For large loans up to 25 working days, for medium, small and micro loans up to 20 working days (in case of collateral the loan is provided within 2 working days following the receipt of registration right over the pledge).
For each overdue day a penalty in the amount of 0.13% (daily) of the outstanding amount (credit, interest, and other payments) is imposed.
Regarding up to 1 month transactions- free of charge
1- 3 months AMD 1.500
3- 12 months AMD 2.500
12 months and more AMD 5.000
ATTENTION. As an additional loan security means, the Bank may also require the guaranty (s) of one or more persons.
ATTENTION. Early repayment of the loan is allowed for which no penalties or fines are applied.
ATTENTION. Interest is calculated on the loan balance.
ATTENTION. The exchange rate fluctuations of foreign currency may imact on the loan redemptions.
ATTENTION. Annual actual interest rate has been calculated based on USD (1 USD = 495.59 AMD) and Euro (1 EUR = 586.68 AMD) exchange rates issued by the Central Bank of Armenia as of 06.07.2021. The actual annual interest rate may be changed depending on the increase of exchange rate changes published on the CBA official website.
ATTENTION. When applying for a loan, the Bank provides you with an individual leaflet on the essential terms of the consumer loan, which defines the individual terms of the loan to be provided to you (up to AMD 5,000,000 inclusive or equivalent foreign currency loans).
ATTENTION. To get acquainted with the tariffs of other services rendered within the framework of loan operations please visit the following link - https://aeb.am/media/2020/04/3717.pdf
ATTENTION. In case of early repayment of more than 20% of the principal amount of the loan (which does not include the repayment of the part of the loan provided for by the repayment schedule in the given month) without the written consent of the Bank during each month, a fine of 5% of that amount is calculated in case of loans exceeding the amount of AMD 5,000,000 as of the first day of the given month,.